Uzupełnienia protetyczne są powszechnie stosowanym w stomatologii rozwiązaniem problemu osłabienia struktury zęba lub też częściowej bądź całkowitej utraty uzębienia. Dzięki ich zastosowaniu prawidłowa funkcja żucia i mowy zostaje przywrócona oraz poprawiona estetyka twarzy, co znacząco pomaga w odzyskaniu pewności siebie.
Pomimo, iż uzupełnienia protetyczne są wykonywane indywidualnie na podstawie pobieranych wycisków, pacjenci przez jakiś czas mogą odczuwać dyskomfort w trakcie ich użytkowania. Reakcja taka jest oczywiście naturalna, każde uzupełnienie protetyczne - nawet najmniejsze, odbierane jest przez nasz umysł jako ciało obce, pomimo że służy rehabilitacji i polepszeniu funkcji narządu żucia. Jama ustna sąsiaduje z wieloma istotnymi dla życia strukturami i narządami, dlatego każda, nawet niewielka zmiana w jej obrębie jest natychmiast rejestrowana przez układ nerwowy, który reaguje odpowiednio i nie zawsze pozytywnie. Po jakimś czasie od rozpoczęcia korzystania z uzupełnień protetycznych organizm przyzwyczaja się do nich i problem z niekomfortowymi odczuciami zanika – następuje adaptacja.
Adaptacja do uzupełnień protetycznych wymaga czasu i cierpliwości, wiec nie należy się zrażać niepowodzeniami, ponieważ wysiłek włożony w przyzwyczajenie się do nich na pewno się opłaci. Dzięki systematycznemu wykonywaniu ćwiczeń poprawiających pracę mięśni twarzy, pacjenci o wiele szybciej zaczynają się swobodniej uśmiechać oraz mówić podczas użytkowania protez i odzyskują utraconą pewność siebie. Efekt jest na pewno wart poświęconego czasu, a ponadto dzięki prawidłowemu żuciu pokarmów łatwiej można utrzymać w zdrowiu wszystkie elementy układu pokarmowego.