Choroby przyzębia, włączając zapalenie dziąseł i paradontozę, są poważnymi infekcjami, które pozostawione bez profesjonalnego leczenia powodują utratę zębów.
Nie leczone zapalenie dziąseł może przejść w paradontozę. Z czasem gromadząca się płytka bakteryjna i kamień nazębny wnikają poniżej dziąsła będąc niemożliwe do usunięcia poprzez szczotkowanie. Toksyny produkowane przez bakterie powodują przewlekłą reakcję układu odpornościowego – dochodzi do rozwoju zapalenia, którego następstwem jest powolne zanikanie kości i dziąseł. Dziąsła oddzielają się od zębów powodując powstanie kieszonek zainfekowanych bakteriami. Jeśli choroba nie jest leczona, kieszenie te pogłębiają się, zanika coraz więcej kości oraz dziąsła.
Paradontoza to destrukcyjny proces, który pozostawiony bez profesjonalnej opieki prowadzi do utraty zębów. Współczesne metody leczenia pozwalają zatrzymać rozwój choroby oraz zredukować głębokość wyżej wspomnianych kieszonek. U wielu pacjentów redukcja kieszonek oraz ruchomości zębów jest tak znacząca, że leczenie chirurgiczne nie jest potrzebne.
Jeśli głębokie kieszonki (powyżej 5 mm) pozostały pomimo leczenia nie-chirurgicznego to stanowią one miejsce retencji dla bakterii i kamienia, które nie są możliwe do oczyszczenia w warunkach domowych. Takie miejsca wymagają dokładnego wyczyszczenia pod kontrolą specjalisty, a ponadto czasami korekty dziąsła i kości.
Chirurgiczne pokrycie odsłoniętego korzenia zęba
Stan przed leczeniem Stan po leczeniu