polski deutch english

Dentysta Konin

Get Adobe Flash player

Mikroskop operacyjny MK 150 SilDent
 
Obecnie wiele zębów, które jeszcze nie tak dawno były skazane na usunięcie, możemy leczyć i uratować. Jest to możliwe dzięki leczeniu endodontycznemu (kanałowemu). Procedura ta jest czasochłonna i wymaga od lekarza szczególnych umiejętności oraz nowoczesnego sprzętu.

Leczenie kanałowe w dużym uproszczeniu polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi z komory i systemu kanałowego korzeni zębów, mechanicznym i chemicznym opracowaniu tego systemu, a następnie szczelnym wypełnieniu specjalnie do tego celu stworzonymi materiałami.

Aby do zęba nie przedostawały się bakterie za śliny, a także środki płuczące nie drażniły jamy ustnej pacjenta, leczony ząb osłaniany jest koferdamem. Kluczem do sukcesu leczenia kanałowego jest mechaniczne i chemiczne oczyszczenie i poszerzenie kanałów korzeniowych na całej ich długości. Jest to możliwe dzięki specjalnie do tego celu stworzonym i ciągle udoskonalanym narzędziom kanałowym. W naszej przychodni używamy narzędzi ze stopów niklowo-tytanowych, które są bardzo giętkie i pozwalają na opracowanie nawet bardzo krętych i wąskich kanałów. Mechaniczne opracowanie systemu kanałów korzeniowych jest wspomagane obfitym ich płukaniem. Środki te mają za zadanie zdezynfekować i pomóc oczyścić cały system kanałowy. Długość kanałów jest precyzyjnie ustalana przy pomocy endometru (elektroniczne urządzenie do pomiaru długości kanałów Raypex 5) oraz zdjęć RTG.

Nieocenionym w leczeniu endodontycznym jest mikroskop zabiegowy. Dzięki temu urządzeniu możemy zlokalizować liczne ujścia kanałowe, które bez niego są niewidoczne, a ich pominięcie jest najczęstszą przyczyną niepowodzenia w leczeniu. Mikroskop pozwala zajrzeć do wnętrza kanału, zlokalizować i usunąć złamane narzędzia lub udrożnić wąski kanał korzeniowy. Po opracowaniu kanałów korzeniowych są one szczelnie wypełniane.
W trakcie i na koniec leczenia konieczne jest wykonanie kilku zdjęć RTG. W przypadkach szczególnie trudnych mamy możliwość wykonania u pacjenta zdjęć w technice 3D która pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnej informacji odnośnie układu kanałów.

Ostatnim etapem leczenia jest odbudowa zęba. Możemy odbudować koronę zęba z materiałów złożonych lub, jeśli korona jest zniszczona, wykonać wkład koronowo-korzeniowy, a na nim koronę protetyczną.
Prawidłowe leczenie kanałowe wymaga czasu i cierpliwości, co oznacza, że rzadko odbywa się podczas jednej wizyty.

                   


 

© Copyright 2011 Centrum Stomatologi PLUS

realizacja: strony internetowe PRO-LINK